Nikaragua’nın, Almanya’nın İsrail’e verdiği askeri desteği durdurması için UAD’da açtığı davanın ilk duruşması başladı

T24 Dış Haberler

Nikaragua, İsrail’in Gazze’deki eylemlerine siyasi, mali ve askeri destek sağlayarak “İsrail’in Gazze’deki soykırımını desteklediği” gerekçesiyle Almanya aleyhine Uluslararası Adalet Divanı’nda (UAD) dava açmıştı. Nikaragua’nın Almanya aleyhine açtığı davada ilk duruşma başladı. 

Duruşmada, Nikaragua temsilcilerinin, mahkemenin Almanya’nın “uluslararası insancıl hukukun ciddi ihlallerine” “katılımına” karşı geçici tedbirler almasına yönelik argümanlarını dinlemesi bekleniyor. 

Almanya, yarın iddialara yanıt verecek. 

Nikaragua: Filistin halkına özel bir sempati duyuyoruz

Nikaragua’nın Hollanda Büyükelçisi Carlos Jose Arguello Gomez, Nikaragua heyeti için açılış konuşmasına başladı. Almanya’nın İsrail’e silah göndererek Gazze’deki soykırımı kolaylaştırdığını söyleyen Gomez, “Önümüzdeki dava, yüz binlerce insanın yaşamı ve refahı, hatta bütün bir halkın yok edilmesiyle ilgili çok önemli olayları içeriyor” dedi. 

Gomez, Nikaragua hükümetinin ve halkının, askeri müdahaleye karşı mücadelesi nedeniyle “Filistin halkına özel bir sempati duyduğunu” söyledi.

Gomez, “Mevcut durumda Nikaragua sadece kendi adına değil, modern tarihin en yıkıcı askeri saldırılarından birine maruz kalan Filistin halkı adına da hareket ediyor” dedi.

Nikaragua’nın “varlığının büyük bölümünde askeri müdahalelere ve saldırılara da maruz kaldığını” söyledi.

Almanya’nın yanıtı ne olacak?

Alman hükümet sözcüsü Wolfgang Buechner, Berlin’in mahkemede kendi pozisyonunu ortaya koyacağını söyledi ancak davanın haksız olduğuna inandıklarını da sözlerine ekledi.

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü’ne göre Berlin, İsrail’in en önemli müttefiklerinden biri ve ABD’den sonra İsrail’in en büyük ikinci silah tedarikçisi ve İsrail’in silah ithalatının yüzde 30’unu gerçekleştiriyor.

Gelişmeleri aktaracağız…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x